HABER365’İN YEŞİL HAYAT ŞİRKETİMİZLE İLGİLİ HABERİ

/ / Bizden Haberler

Şanlıurfa’daki bir fabrikada üretimi yapılan organik gübre, iç pazarın yanında başta Körfez ülkeleri olarak, Avrupa ile ABD ülkelerinden talep alıyor.

Şanlıurfa'da Üretilen Organik Gübre Yurt Dışına Satılıyor

Şanlıurfa’da Üretilen Organik Gübre Yurt Dışına Satılıyor

Şanlıurfa’daki bir fabrikada üretimi yapılan organik gübre, iç pazarın yanında başta Körfez ülkeleri olarak, Avrupa ile ABD ülkelerinden talep alıyor.

Türk ve Katarlı iş adamlarının iş ortaklığıyla, Şanlıurfa-Mardin kara yolunun 45’inci kilometresinde 182 dönümlük alan üzerinde 2 sene önce neredeyse 40 milyon dolar bütçeyle yapımına başlanan tesis, 2019 senesinde üretime başladı.

Tesiste, bölgedeki küçük ve büyükbaş hayvan çiftliklerinden toplanan katı çiftlik gübresi farklı işlemlerden geçiriliyor. İşlemlerin akabinden üretilen organik gübre, tesisteki laboratuvarlarda yapılan testlerin akabinden paketlenerek satışa hazır duruma getiriliyor.

Tarıma katkısıyla kısa süre içerisinde yurt içi ve dışında oldukça talep gören organik gübre, başta Körfez ülkeleri olarak Avrupa ile ABD’ye ihraç ediliyor.

Yeşil Hayat Organik Gübre Fabrikasının Pazarlama ve Satış Sorumlusu Zeki Yıldırım, son senelerde dünya genelinde organik gübreye ilginin giderek arttığını dile getirdi.

Fabrikalarında üretim esnasında gübreye herhangi bir kimyasal madde katmadıklarını belirten Yıldırım, “Tamamen doğal olan katı çiftlik gübresini tesisimize getirerek işlemlerden geçiriyoruz. Buradaki işlemlerden sonra tarımda kullanılabilir yüzde 100 organik gübre üretimi yapıyoruz.” diye konuştu.

Yıldırım, organik gübreyi Antep fıstığı, pamuk ile öteki tarım ürünlerinde kullanan çitçilerden olumlu geri dönüşler aldıklarını, üreticinin hasatta iyi sonuçlar elde ettiğini dile getirdi.

Şanlıurfa’nın, Türkiye’nin ciddi tarım ve hayvancılık merkezlerinden biri olduğunu, bunun ham madde ile pazarlama açısından kendilerine kolaylık sunduğunu belirten Yıldırım, şu ifadeleri kullandı:

“Ürettiğimiz gübreyi özellikle bölge tarımına sunuyoruz. Bunun yanında özellikle Körfez ülkeleri başta olmak üzere Avrupa ve ABD’ye, kurduğumuz bağlantılarla ihracatını gerçekleştiriyoruz. Dünyanın çeşitli yerlerinde yapılan fuarlara katılım sağlayarak yeni bağlantılar kurduk, inşallah farklı ülkelere ihracat yapmaya devam edeceğiz. Şu ana kadar sadece Körfez ülkelerine 4 bin ton organik gübre ihracatı gerçekleştirdik. Tesisimiz şu anda tek üretim bandı ve vardiya ile günlük yaklaşık 90 ton organik gübre üretim kapasitesine sahip. İleriki zamanda yürüttüğümüz yatırımlarla 3 vardiya 4 ürettim bandı şeklinde günlük kapasiteyi 900 tona yükseltmeyi planlıyoruz.”

Organik gübre kullanan çiftçilerden Hakan Akıl da kimyasal ve organik gübre arasındaki farkı görmek için geçtiğimiz sene pamuk tarlasında organik gübreyi kullandığını söyledi.

Tarlasının bir bölümünde kimyasal, diğer bölümünde ise organik gübre kullandığını belirten Akıl, “Deneme sonucunda gerçekten iki gübre çeşidi arasındaki farkı gördüm ve organik gübre kullandığım kısımda dönüm başına 110 kilogram daha fazla pamuk verimi elde ettim. Bu benim için önemli bir farktı. Şimdi de buğdayda denedim sonuçlarını hazirandaki hasatta göreceğim. Gelecek yıl da yine farklı ürünlerde organik gübre denemeye devam edeceğim. Farkı gördükçe inşallah organik gübreyi daha fazla kullanacağım.” ifadesini kullandı.

HABER SAYFASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYIN

TOP